Domácí bělení zubů: jak na zářivý úsměv
Sdílet na FacebookuProč nejsou mé zuby bílé?
Barevné změny zubů většinou souvisí s naším životním stylem, zvyklostmi a stravovacími návyky. Zuby jsou vlastně památníky naší osobní historie. Káva, čaj, červené víno nebo nápoje s intenzivní barvou mohou způsobit žloutnutí, vznik skvrn nebo zabarvení zubů. Kouření tabáku je také jedním z hlavních faktorů, které mohou způsobit ztmavnutí zubů. Ke změně barvy zubů může přispět také věk, genetika a některé léky.
Změny barvy zubů
-
Žloutnutí zubů
Kvůli kouření, potravinám a nápojům obsahujících barviva nebo kyseliny se může stát, že zuby zežloutnou. Žloutnutí může být také důsledkem stárnutí nebo špatné péče o zuby. -
Ztmavnutí zubů
Za ztmavnutí můžou léky jako tetracyklin, nebo vnitřní poranění zubů. -
Šednutí zubů
K šednutí dochází v důsledku genetiky, stárnutí nebo poškození zubní skloviny. -
Bílé skvrny na zubech
Bílé skvrny jsou důsledkem demineralizace zubní skloviny, která je prvním příznakem zubního kazu. -
Černé skvrny na zubech
Černé skvrny signalizují zubní kaz nebo poškození zubů, které vyžaduje okamžitou lékařskou péči. -
Hnědé skvrny na zubech
Hnědé skvrny mají často příčinu v pigmentaci z potravin nebo nápojů, jako je káva nebo čaj, nebo mohou být také známkou začínajícího zubního kazu.
Minimalizujte tyto změny správnou péčí o svůj chrup včetně preventivních zubních prohlídek a pečlivé ústní hygieny.
Jak si udržet bílé zuby a zářivý úsměv
Klíčem ke zdravému a zářícímu úsměvu je správná péče o zuby a zdravý životní styl. Základem je odstranění zubního plaku a prevence parodontózy nebo zubního kazu důkladnou ústní hygienou, včetně pravidelného čištění zubů dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.
Důležitou roli hraje také strava a doplňování vápníku, minerálů a vitamínů pro zdravou sklovinu. Zkuste omezit potravin a nápojů s intenzivními barvami, jako je káva, čaj, červené víno nebo barevné omáčky a vyhýbejte se kouření.
Produkty na bělení zubů
I v domácích podmínkách lze efektivně a pohodlně vybělit zuby bez poškození skloviny celou škálou produktů. Je to jednodušší, než si myslíte.
Bělicí pasty při pravidelném používání odstraňují povrchové skvrny, protože obsahují složky, které pomáhají rozkládat pigmenty způsobující zabarvení zubů. Jsou cenově dostupné, najdete je všude a jejich použití je snadné. Jejich nevýhodou je, že nefungují na hlubší skvrny a při častém používání mohou podráždit dásně nebo způsobit citlivost zubů.
Bělicími pery lze přesně zacílit na konkrétní místa. Nabízejí praktické a rychlé řešení skvrn bez nutnosti návštěvy zubaře. Gel nebo roztok stačí nanést aplikátorem. Díky nim můžete dosáhnout skvělých výsledků, i když jsou o něco méně účinné než profesionální ošetření v ordinaci. Někdy ale mohou podráždit dásně a jejich používání v těhotenství byste měli vždy konzultovat s lékařem.
Bělicí pásky se používají snadno a pokryjí zuby rovnoměrně. Při nesprávném nebo nadměrném používání ale hrozí zvýšená citlivost zubů, podráždění dásní a oslabení zubní skloviny. Proto vždy dodržujte pokyny výrobce nebo si před použitím ověřte jejich vhodnost, hlavně pokud máte citlivé zuby nebo problémy s ústní dutinou.
Ústní vody s bělícím účinkem používejte jako doplněk ke každodennímu čištění ústní dutiny pro bělejší úsměv. Některé výrobky obsahují složky, které posilují zubní sklovinu a chrání zuby před paradentózou. Pomáhají také odstranit zápach z úst. Pro dosažení požadovaného výsledku je používejte pravidelně. Bělící ústní vody mohou být dražší než jejich běžné varianty.
Kromě běžných přípravků můžete vyzkoušet i alternativní produkty, jako je bělicí pudr nebo přírodní přípravky.
Přírodní bělení zubů
Věděli jste, že kurkuma obsahuje účinnou látku jménem kurkumin, která má bělicí vlastnosti? Některé byliny, jako například šalvěj, máta nebo petržel, mají také schopnost pomoci šetrně odstraňovat povrchové skvrny na zubech.
Bělení zubů s jedlou sodou
Jedním z nejdostupnějších a nejúčinnějších přírodních bělících prostředků je jednoduchá směs jedlé sody a vody. Smícháním těchto dvou ingrediencí vytvoříte pastu, kterou jemně vmasírujete do zubů a necháte působit několik minut. Po použití pastu důkladně opláchněte.
Bělení zubů pomocí aktivního uhlí
Další možností je využití aktivního uhlí, které absorbuje skvrny a nečistoty na povrchu zubů. Stačí rozdrtit tabletku aktivního uhlí, smíchat prášek s vodou a vytvořit pastu. Tuto pastu naneste na zuby, nechte krátce působit a opláchněte. Pozor na příliš časté používání, které může poškodit sklovinu zubů.
Čeho se v procesu bělení zubů vyvarovat
Některé postupy bělení zubů mohou mít negativní vliv na zubní sklovinu a celkové zdraví ústní dutiny. Minimalizujte rizika!
Vyvarujte se nadměrného používání silných bělících prostředků, zejména těch obsahujících peroxid ve vysoké koncentraci. Pravidelné používání takových produktů může poškodit zubní sklovinu a způsobit citlivost zubů. Vždy dodržujte doporučení výrobců. U domácího bělení zubů pomocí aktivního uhlí, soli či jedlé sody hrozí mechanické poškození skloviny a celistvosti povrchu zubů.
V případě přírodního bělení zubů dávejte pozor na používání abrazivních látek, jako je citronová šťáva nebo ocet. Kyseliny mohou poškodit sklovinu, což může vést k citlivým zubům a zvýšenému riziku vzniku zubního kazu.
Zdraví vašich zubů by mělo být vždy na prvním místě, proto nezapomínejte na pravidelnou konzultaci s odborníkem – zubním lékařem nebo dentálním hygienistou.