Proraso - produkty na péči o pleť a vousy po holení
Sdílet na FacebookuPůvab tradičního mokrého holení se totiž s časem ani v nejmenším nevytratil, naopak tento způsob znovu nabývá na oblibě. Mokré holení je levnější, udržitelnější, tvář vydrží déle hladká a kovová čepel tažená přes pokožku odstraní odumřelé kožní buňky. A navíc - dokonale hladká tvář lehce vonící mýdlem, to je neopakovatelný pocit, kterého s plastovým strojkem nedocílíte.
Ale jak s mokrým holením začít?
Prvním krokem je nákup vhodného krému či mýdla na holení. Volte podle citlivosti své pokožky, pro citlivější pleť zvolte pěnu či mýdlo pro citlivou pokožku.
Pěna v plechovce je nejjednodušším způsobem a výborně se hodí, pokud s mokrým holením zrovna začínáte. I krémy jsou vhodné pro méně zkušené uživatele, kteří se tvorbě pěny teprve učí. S krémem navíc ušetříte, protože na jedno oholení spotřebujete zhruba jen tolik krému, jako zubní pasty. Kvalita vyšlehané pěny navíc dodá holení úplně nový rozměr a udělá z každodenní rutiny krásný rituál s vynikajícím výsledkem.
Pevná mýdla oproti pěnám v plechovce či krémům vyžadují větší cvik, zejména v odhadu poměru horké vody. Mýdla na bázi glycerinu jsou levnější, nejsametovější pěny ovšem dosáhnete s mletými, tradičně připravovanými mýdly.
Následným krokem je výběr štětky. Pamatujte, že štětka je důležitá, protože s ní budete rozdělávat pěnu. Kvalita štětky se odrazí na kvalitě vzniklé pěny, kterou si s ní také zpravidla budete aplikovat na obličej.Vždycky se proto vyplatí vybrat štětku s kvalitními štětinami, které pořádně promasírují kůži a kvalitně pěnu rozprostřou.
Další, co k mokrému holení budete potřebovat, je holicí strojek. Sice můžete využít i jednorázová holítka, ale po čase dost možná zjistíte, že to zkrátka není ono. Nebojte se proto z holení udělat skutečný rituál a vyzkoušejte klasický holící strojek.
Pokud s mokrým holením teprve začínáte, sáhněte po strojku s pevnou, uzavřenou hlavou. Není tak agresivní, spoustu nedokonalostí v technice odpustí a naučí jak na to. Nepodceňte ani výběr žiletky, která hraje velkou roli. Každý člověk je unikátní a stejně tak jeho pokožka a vousy. Univerzální pravidlo v tomto případě nenajdete. Vyplatí se jenom zkoušet a zase zkoušet. A najít si takovou žiletku, která vám sedne nejlépe.
Jakmile máte všechno připraveno, můžete se pustit do samotného holení.
Ještě před tím je ale potřeba vousy trochu změkčit. Nejlepší je na to horká voda, proto je ideální holit se ihned po osprchování, případně si můžete pomoct i horkým ručníkem, jako to dělají v klasických holičstvích.
Pokud chcete jít ještě o krok dále, použijte olej před holením. Funguje jednoduše: v pokožce váže větší množství vody, takže je pružnější a měkčí. Výsledek je, že máte menší šanci pořezat se. Pokud se přeci jenom říznete, krvácení zastavíte kamencem, který má antiseptický účinek a uzavře póry.
Jakmile máte vousy připravené, přichází na řadu pěna. Můžete použít tu z plechovky, nebo si ji sami vyšleháte z mýdla, či krému na holení. Pěnu můžete rozdělat v dlani, lepší je ale použít misku - můžete snadněji kontrolovat množství horké vody, které je velice důležité.
Pěnu už máte, na řadu přichází holení samotné. Pamatujte si, že holíme zásadně po směru růstu vousů. Pokud místo jednorázového holítka použijete klasický holicí strojek, nedržte ho šikmo, ale téměř vodorovně s vaší pokožkou. Zvýšíte tím komfort holení a zabráníte snadnému pořezání.
Po každém holení si tvář opláchněte chladnou vodou, která účinně zatáhne póry a pleť zklidní. Následně použijte vodu po holení, nebo balzám. Zatímco voda po holení při použití mírně pálí, ale velice efektivně zatáhne póry a příjemně voní, balzámy kvůli absenci alkoholu nepálí a pokožku více hydratují.
Nezapomeňte umýt strojek a důkladně propláchnout i štětku, kterou poté vysušte nejlépe štětinami dolů ve stojanu.
Holení je u konce. Pokud se vám to napoprvé nepovedlo, neztrácejte elán. Profesionálem se málokdo stanete hned první den. Pokud vytrváte, věřte, že si rituální mokré holení brzy zamilujete.