Sport a menstruace: Naslouchejte svému tělu
Sdílet na FacebookuMenstruační cyklus trvá zpravidla 28 dní, ale ani drobné odchylky nejsou ničím neobvyklým. Za normální je považováno rozpětí 25 až 35 dní. Menstruační cyklus tvoří 4 fáze – menstruační, folikulární, ovulační a luteální. Zjistěte, ve kterých fázích se věnovat spíše jemnějším formám cvičením, jako je jóga nebo pilates, a kdy naopak zařadit silový a vytrvalostní trénink.
Menstruační fáze
Během menstruační fáze dochází ke krvácení, které trvá zhruba 5 až 7 dní. V této době tělo vyloučí asi 20 až 80 ml krve. Menstruační krvácení je typicky spojeno se zvýšenou únavou a podrážděností, ale výjimkou nejsou ani bolesti hlavy, nadýmání, průjem, křeče a bolesti břicha. V tomto období dodržujte zvýšenou intimní hygienu a před a po výměně menstruačních pomůcek si nezapomeňte pečlivě umýt ruce.
Sportu se samozřejmě můžete věnovat i v této části menstruačního cyklu. Vyzkoušejte jógu, pilates, pomalejší chůzi, jízdu na kole nebo jemné protažení. Existují dokonce speciální cviky proti menstruačním bolestem. Zmíněné sportovní aktivity mohou zmírnit nepohodlí a podpořit regenerační schopnosti těla. Provádějte jen cviky, které jsou vám příjemné, naslouchejte svému tělu a dovolte si odpočívat. Pokud se vám teď do ničeho nechce, bez výčitek zvolněte. Na intenzivnější sportování bude dost času v dalších fázích menstruačního cyklu.
Folikulární fáze
Folikulární fáze začíná spolu s menstruační fází a trvá zhruba 14 dní. Ve chvíli, kdy je stará děložní sliznice odloučena z těla, začíná se děloha připravovat na přijetí nového vajíčka. Tato fáze je typická vyšší hladinou estrogenu, která způsobuje zadržování vody a soli v těle, ale přináší i pozitiva.
V tomto období se pravděpodobně cítíte plná energie, silnější a s lepší náladou. Při sportu snáze dosáhnete lepších výkonů a zvýšíte objem svalové hmoty. Vyzkoušejte třeba sprint, vzpírání nebo silový trénink.
Ovulační fáze
Ve chvíli, kdy folikul plně dozraje, tělo zahájí produkci hormonu LH, který spustí ovulaci. Připravené vajíčko čeká ve vejcovodu na oplodnění. Pokud nedojde k oplodnění, mění se na žluté tělísko, které v další fázi cyklu zaniká. K ovulaci dochází zhruba v půlce menstruačního cyklu, trvá 2 až 3 dny a dá se snadno ověřit ovulačním testem.
Během ovulační fáze dosahují hladiny estrogenu vrcholu, což se projevuje zvýšenou obratností, koordinací a vytrvalostí. Ideálně tedy pokračujte v nastaveném tréninku. Dost možná vás překvapí, co všechno vaše tělo v období ovulace zvládne.
Luteální fáze
K luteální fázi dochází po ovulaci. Se zánikem žlutého tělíska je spojeno prudké snížení hladiny progesteronu a estrogenu, které se projeví úbytkem energie, horší kvalitou pleti a zhoršenou náladou.
Na konci luteální fáze vás také může potrápit PMS (premenstruační syndrom), pro který je typické zadržování vody v těle, zvýšená chuť na sladké, úzkost, podráždění a někdy dokonce pláč. Proto trénujte především svou mentální odolnost. Vyrazte na procházku do přírody, zaplavte si, meditujte nebo stejně jako během menstruace vsaďte na jógu a protahovací cvičení.
Ria SPORT tampony: Jistota a pohodlí
Chcete se věnovat sportu i během menstruace, ale stále hledáte ideální menstruační pomůcku, na kterou se můžete spolehnout i při intenzivní fyzické námaze? Ria SPORT tampony jsou navržené speciálně pro sport a nabízí hned 5 hlavních výhod:
- Neprosáknou ani při intenzivní fyzické námaze
- 8 speciálně tvarovaných drážek pro lepší nasákavost.
- Drážky odvádí tekutinu do středu tamponu, kde ji spolehlivě uzamknou.
- Hladký povrch pro snadné zavádění tamponu.
- Stabilně drží tvar i při nasáknutí.
Zavádění, nošení i následné vyjmutí tamponu je proto vždy pohodlné. Vybírat můžete ze 2 variant Ria SPORT tamponů – Ria SPORT tamponů NORMAL a Ria SPORT tamponů SUPER s vyšší absorpční schopností. Obě varianty seženete v balení po 16 kusech. Jednotlivé tampony jsou hygienicky zabalené a samozřejmostí je jednoduché a rychlé otevírání. Mějte Ria SPORT tampony vždy po ruce a samy se rozhodněte, jestli se na sportování během menstruace cítíte, nebo ne.